fbpx

Milline on turvaline ja hea parool?

15.09.2022 Kell 18:58

 

Enamik meist kasutab igapäevaselt mitmeid erinevaid veebilehti ja muid keskkondi, mis nõuavad kasutaja kinnitamiseks ja sisselogimiseks parooli. Ühest küljest on see väga tüütu, sest erinevaid keskkondi on palju ning paroolide meeles pidamine tüütu. Teisest küljest on see siiski mõistetav, sest kuidagi peab enda andmeid ju kaitsma.

 

Kuna paroolide loomisel kehtivad miinimumnõuded ja erinevaid keskkondi on palju, siis on nende meelespidamine keeruline ning sageli kasutatakse mitmes kohas sisse logimiseks sama parooli. See muudab aga parooli kergesti äraarvatavaks. Seega tasub turvalise parooli loomiseks kehtivad nipid taaskord üle korrata, et probleeme ennetada.

 

Parooli luues tuleks alati lähtuda nendest miinimumnõuetest:

 

  • Parool peaks olema vähemalt 8 tähemärki pikk;
  • Kasutada nii suur- kui ka väiketähti;
  • Paroolis on vähemalt üks number ja üks sümbol.

 

 

Kuidas salasõna luua?

 

Väga palju kasutatakse lihtsaid sõnu ja kombinatsioone, mis küll vastavad nõuetele, kuid ei ole siiski turvalised. Nendeks on näiteks 123abc, Salasõna1! jne. Ideaalne oleks kasutada sõna, mis ei näi loogiline ning mida on raske ära arvata. Selleks võib olla näiteks vastus küsimusele või võtta sõnad mõnest lausest.

 

Ära kasuta igal pool sama parooli

 

Kindlasti ei ole mõistlik ühesugust salasõna oma töö- ja erameilide puhul kasutada. Kuigi erinevate paroolide meeles pidamine võib tunduda keeruline, siis nende süsteemselt meelde jätmine võib seda veidi lihtsustada. Näiteks erameili parool siduda koduga ning töömeil tööga. Sama parooli mitmes kohas kasutamine tähendab, et kui ühest keskkonnast peaks parool lekkima, on sinu konto ohus ka teistes keskkondades. 

 

Vaheta salasõna regulaarselt

 

Isegi kui sinu hinnangul on sinu parool ääretult hea ning turvaline, tuleks seda aeg-ajalt vahetada, sest ka kõige turvalisem salasõna võib lekkida. Näiteks kasutad avalikku võrku. 

 

Kindlasti ei tohi paroole üles kirjutada märkmepaberile ning seda nähtaval kohal hoida. Kui on aga soov paroole kuskile üles märkida, tuleks selleks kasutada spetsiaalselt selleks loodud tarkvara, kuhul saab salasõnad kirja panna ning need omakorda ühe parooliga lukustada.

 

Sinu konto turvalisus algab siiski sinust endast ning vaid lootusele, et minuga midagi ei juhtu, ei tasu lootma jääda. Õnneks muutub aina enam populaarsemaks kahefaktoriline audentimine, mis muudab konto küll turvalisemaks, kuid pole siiski veel kõikjal kasutusel.